יחידה שניה

יחידה ראשונה

נספח

יחידה שלישית

נספח כללי קריאה

 

אם מסתכלים על התמונה הגדולה, כללי הקריאה בשפה האנגלית צריכים להתמודד עם העובדה שהאנגלית ספגה מילים מיותר מ-150 שפות(!) והיא למעשה מוזיאון בלשני רחב ידיים ליוונית, לטינית, אנגלית קדומה, גרמנית וצרפתית. יש יותר מחצי מיליון מילים באנגלית לעומת כשבעים אלף בעברית. המילים באנגלית הן זיכרון מקוטלג היטב, הן בקתת עץ טובלת בירוק פסטורלי או להב גרזן משונן. שבטי הוויקינגים בצפון מזרח אנגליה עדיין נלחמים במלך אלפרד הגדול עם הפועל "fight". צירוף האותיות "ight" הוא סימן היכר לוויקינגי הזועם, תג זיכרון למילים שמקורן בשפות הנורדיות. צירוף האותיות ph במילים כמו "elephant" הוא סימן לאלכסנדר הגדול שועט על פיל מלחמה, או למילים שבאו מיוונית עתיקה. יחידה זו תעניק לכם סיור במוזיאון המילים באנגלית בליווי מפה צבעונית של ארבעת שלבי ההתפתחות של אותיות הניקוד.

 

אותיות הניקוד הן המקבילה לסימני הניקוד בעברית, רק שבעברית מורידים את הניקוד בשלב מוקדם ואילו באנגלית אותיות הניקוד תמיד שם. אחת מהסיבות הרבות שאנגלית הפכה לשפה עולמית היא השילוב המוצלח בין פשטות למורכבות. מצד אחד  אותיות הניקוד נמצאות בכל מילה ומהצד השני הן עוברות ארבעה שלבי פיתוח כך שנוצר עושר לשוני גדול יותר מעברית אך לא מרובה מדי כמו בצרפתית.   

 

גם כאן הספר "דקדוק בסיסי באנגלית"  מציג באופן חדשני את נושא כללי הקריאה. היחידה כולה בנויה על בסיס מפה צבעונית שמקטלגת את כללי הקריאה בכל שלב כך שניתן לראות בקלות אילו צירופים נשמעים אותו דבר.  נעבור ממש מהבסיס על תנועות, עיצורים והברות. נלמד לחלק מילים באופן נכון שיקל לנו על הקריאה. בסוף היחידה מיומנות הקריאה שלכם תשתפר באופן משמעותי. אל תחמיצו.  

טיפים להכתבה

אחרי שלמדתם את ארבעת השלבים אתם יכולים לעזור לילדכם להתכונן להכתבה באנגלית על פי מיפוי של המילים. שיעור שממש יכול לשפר את מיומנות זכירת מילים להכתבה.

שיעור מספר 31

עמודים 166-169. נסכם את כל החומר שלמדנו בנספח. נראה שתי מפות צבעוניות שמכסות את כללי הקריאה, האחת מנקודת ההשקפה של אנגלית והשניה מזו של עברית. שיעור מסכם חשוב.

שיעור מספר 30

עמודים 163-165. השלב האחרון כולל אותיות ניקוד ואותיות רגילות שיוצרות צירופי קריאה נפוצים. נעבור גם על צירופים עם האות H ונתרגל את ארבעת השלבים שלמדנו עד כה. 

שיעור מספר 29

עמודים 161-162. נראה את האות e בתפקידה בסוף מילה. נתייחס לטקסטים קצרים על פי הזיהוי של רמת המורכבות של המילים בשלושת השלבים שלמדנו. 

שיעור מספר 26

עמודים 151-153. נראה את טבלת האותיות באנגלית ואת תפקידן. נלמד את תהליך הסינתזה - חיבור תנועה ועיצור לכדי מילה. נשווה את התהליך בעברית ובאנגלית.  

שיעור מספר 27

עמודים 154-155. נלמד את אותיות הניקוד בשלב הראשון  שלהן - השלב הפונטי.  

שיעור מספר 27.1

עמודים 156-157. נעבור ביחד על התרגול של השלב הראשון באופן יסודי.

שיעור מספר 28

עמודים 158-160. נסקור את צירופי אותיות הניקוד הנפוצים ביותר ונשים לב לתנועות שאין בעברית. נחיל לעבוד על קריאת טקסטים קצרים.

GlobalEx         טל: 03-6760602

ת.ד. 7639, רמת גן מיקוד 52176

צרו קשר

 info@syngrammar.co.il

שלח

שדה חובה

תודה רבה!

הטופס נשלח בהצלחה.

 

שדה חובה

שדה חובה

שדה חובה

© 2017 SynGrammar. All Rights Reserved